Tipy na výlety v Chile

Velikonoční ostrov

Uprostřed temně modrých vln Tichého oceánu, 3700 kilometrů na západ od pevniny jihoamerického kontinentu a bezmála 2000 kilometrů od nejbližšího obydleného ostrova se nachází Velikonoční ostrov. Ač v Polynésii, územně náleží Chile. Ostrůvek s rozlohou pouhých 117 km² je znám snad po celém světě. Stovky let tu dění střeží veliké tajemné sochy moai. Pojmenování Velikonoční dali ostrovu první Evropané – holandští mořeplavci, kteří ostrov objevili právě v době Velikonoc. Název se vžil po celém světě, můžeme se ale setkat i s názvy, které svému domovu dali jeho původní obyvatelé – Rapa Nui („velká země“) nebo Te Pito o te Henua („pupek světa“).

Dalo by se říci, že celý ostrov je jedním velikým muzeem pod otevřeným nebem. Každý jeho kout skrývá tajemství dob dávno zapomenutých.

Pokladem ostrova jsou obrovské kamenné sochy lemující pobřeží, dodnes kolem nich existuje řada nevyřešených otazníků. Ať už popadané nebo hrdě se tyčící nad útesy oceánu, jsou to právě ony, které na tento opuštěný kousek země přitahují mnohé turisty, cestovatele i vědce. Archeologickým unikátem je místo jejich vzniku – vulkán Rano Raraku. Zajímavosti tady ponechala i příroda, bez povšimnutí nemohou zůstat ani místní kulturní tradice. Kromě toho všeho ostrov nabízí relaxaci v příjemném subtropickém podnebí. Můžete naslouchat šumění dovádějících vln oceánu a plnými doušky vychutnat neopakovatelnou atmosféru.

Torres del Paine

Národní park Torres del Paine je nejen nejznámějším národním parkem Chile, ale zároveň jedním z nejkrásnějších a nejznámějších parků celé Jižní Národní parky ChileAmeriky. Nachází se v jižní části země, asi 100 kilometrů severně od města Puerto Natales.

Národní park Torres del Paine byl založen roku 1959 a v roce 1978 byl prohlášen za biosférickou rezervaci pod ochranou Unesco. Park se pyšní velkou přírodní různorodostí, na 181 hektarech tu naleznete hory, údolí, ledovce, jezera i řeky, setkáte se s bohatou flórou i faunou. Krajina parku byla vytvořena obrovským ledovcem zvaným Hielo Sur. Dnes tady z něj zbyly velké ledovcové bloky a několik velkých a hlubokých ledovcových jezer a jezírek. Park získal svůj název podle trojice skalních věží – Torres del Paine. Jejich vrcholy ční vysoko nad patagonskou stepí, hlavní vrchol je vysoký 3050 m.n.m.

Lauca

Lauca vás jistě uchvátí nezapomenutelnými scenériemi, jimž vévodí mohutné vulkány se zasněženými vrcholky, zrcadlícími se na vodní hladině jezer. Park je jako biosférická rezervace zapsán na seznamu UNESCO. Najdeme ho na samém severu ve velké nadmořské výšce na náhorní plošině Altiplano u hranice s Bolívií. Sousedí se samostatnou přírodní rezervací Las Vicuňas a solnou plání Monumento Natural Salar de Surire.

Park je domovem „dlouhoocasého králíka“ viskača, kolem zvědavě pokukují a elegantně se procházejí lamy, alpaky a vikuně, jezerní scenérie oživují plameňáci, andské husy, lyska velká a rackové, můžete vidět kroužit kondora. Žije zde dalších více než 150 druhů ptáků (včetně nandu a dalších vzácných druhů). Kromě travnaté pampy se zde setkáte s vyprahlou krajinou s kaktusy.

Jeden z nejkrásnějších pohledů se otrvírá od jezera Lago Chungará. Leží v nadmořské výšce 4500 m. n. m. a je jedním z nejvýše položených jezer na světě. Od jeho břehů se zvedá dvojice neaktivních vulkánů – vulkán Pomerape a ještě fotogeničtější Parinacota (6350 m.n.m.). Směrem na jih si lehce pokuřuje vulkán Guallatire. U jezera bylo vybudováno místo k táboření, včetně piknikových stolů a kamenných zídek, chránících v noci před větrem. Dalším z pohledných jezer je Lago Cotacotani, určitě stojí za zastávku. Pár kilometrů odtud se můžete ohřát v horkých pramenech, je zde možné též kempovat.

Cestu za přírodními krásami můžete spojit s návštěvou poklidných a přátelských městeček.

Putre je příjemné aymarské městečko před branou národního parku. Městečko se 2 tisíci obyvatel ožívá v únoru v době karnevalu.

Parinacota je malebná, téměř neobydlená vesnička. Na malé hliněné návsi stojí kostelík ze 17. století. Obyvatelé se živí pastevectvím nebo prodejem suvenýrů občasným turistům. Můžete si zde také v poklidu vychutnat šálek čaje z chachacomy nebo maté de Coca.

Pan de Azúcar

Přibližně 44 tisíc hektarů parku pokrývá pobřežní polopoušť či poušť a Andy, písečné pláže a skaliska. Po východu slunce studený vzduch nad ohřátým pískem pouště kondenzuje a vytváří mlhu. Právě tato mlha je zdrojem dostatečné vlhkosti pro všechny rostliny.

Procházky po okolní vyprahlé hornaté krajině jsou rájem především pro znalce a milovníky kaktusů a podobných sukulentů, roste tu více než 20 druhů těchto suchomilných rostlin, včetně několika chilských endemitů.

Směrem do vnitrozemí jsou často k vidění pouštní lišky a někdy lamy guanaco.

Dominantou parku je stejnojmenný ostrov „cukrová homole“. Ostrov je přísně chráněnou oblastí, na kterou je zakázán vstup. Hnízdí na něm kolem 2 tisíc tučňáků Humboldtových a řada dalších ptáků. Místní rybáři někdy za poplatek rádi povozí turisty na svých loďkách podél břehu ostrova. Přiblížit se dění na ostrově můžete i prostřednictvím agentury půjčující kajaky k projížďce s průvodcem. Nebo můžete prostě sledovat dění na ostrově dalekohledem z pevniny.

Nad burácejícími vlnami Tichého oceánu krouží kormoráni, pelikáni a další druhy ptáků. U pobřeží můžete relaxovat sbíráním mušlí nebo sledováním rybářů, kteří navečer vykládají své úlovky.

Radal Siete Tazas

Na horním toku řeky Claro, severovýchodně od městečka Molina ve středním Chile se nalézá menší přírodní rezervace nazývaná Radal Siete Tazas. Hlavní atrakcí je kaskáda vodopádů, které vytváří řeka Claro na černé skále mezi sedmi přírodními bazénky. Odtud pramení též název rezervace – Siete Tazas, v překladu znamená sedm šálků. Je zde upravený asi 45minutový okruh. Kromě této přírodní nádhery vytváří řeka nedaleko další vodopády – např. asi 40 m vysoký El Velo de la Novia („nevěstin závoj“) nebo Salto de La Leona („skok lvice“) vysoký cca 25 m. V záři slunečních paprsků tvoří kapky vodopádu krásnou duhu.

Atacama a chilské Altiplano

K návštěvě chilského Altiplana a pouště Atacama můžete využít nabídky některé z mnoha cestovních agentur v městečku San Pedro de Atacama. Agentury nabízejí zpravidla půldenní, někdy též několikadenní výlety mikrobusem nebo terénním autem s průvodcem. K cílům vaší cesty by mělo patřit Valle de la Muerte - horské a písečné údolí poblíž San Pedra. Nabízí se zde procházka údolím mezi velkými písečnými dunami. Oblíbenou zábavou, kterou nabízejí též některé agentury, je sjíždění svahů písečných dun na prknech; Las Tres Marías - skalní útvary v krajině Cordillera de la Sal. Povrch země zde tvoří tenké vrstvy bílé soli; či Valle de la Luna. Za návštěvu ale stojí také gejzíry El Tatio, San Pedro de Machuca, Laguna Altiplanicas a Salar de Atacma.

 

 

Průvodce Chile

Zájezdy do Chile

Základní informace o Chile

Historie Chile

Památky v Chile

Kultura v Chile

Příroda v Chile

Kuchyně v Chile

Tipy na výlety v Chile

Kde, kam a jak v Chile

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Chile

Antofagasta Araucanía Arica y Parinacota Atacama Aysén Bernardo O'Higgins Bío-Bío Coquimbo Los Lagos Los Lagos Los Ríos Magallanes Región del Maule Santiágo Tarapacá Valparaíso
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde